Prezidentští kandidáti vyřazeni z registrace – Březina, Diviš, Janeček

By | Nezařazené

 

Oči pro pláč.  Někteří kandidáti, sponzoři musí hledět jako „PUK“

V pátek 25. 11. 2022 Ministerstvo vnitra na tiskové konferenci sdělilo pravděpodobný konečný počet uchazečů o účast v prezidentských volbách. Zda se počet registrovaných kandidátů sníží, nebo zvýší uvidíme v nejbližších dvou týdnech, kdy bude možná rozhodovat Nejvyšší správní soud. Lze očekávat, že někteří se budou domáhat, aby byli registrování (ti odmítnutí), nebo naopak budou podány žaloby na možnou nezákonnost provedené registrace u jiných.

Budu se věnovat „záhadě“ těch, kteří sbírali podpisy občanů pod petiční archy a anomálie, které v rozhodnutí Ministerstva vnitra vnímám. Nejen jako občan, který se sám snažil sesbírat podporu občanů podpisy pod petiční archy (získala jsem k 7. 11. 2022 celkem dle mého názoru očištěných podpisu 64 643 podpisů), přesto jsem registraci nepodala. Důvod byl pragmatický – požadovala jsem již na počátku silnou podporu občanu vyjádřenou minimálně 100 tis. podpisů pod petiční archy. Neobdržela jsem silnou podporu – dodržela jsem slovo a registraci jsem nepodala.

Kolegové kandidáti, kteří prošli stejnou peripetií při sběru podpisů musí hledět „jako puk“, když slyšeli stanovisko Ministerstva vnitra, kdo registraci obdržel a kdo ne. Bylo podáno 22 přihlášek k registraci – z toho 1 po lhůtě. Zůstalo tedy 21 kandidátů. Z toho bylo 9 zaregistrováno, ostatní nesplnili podmínky. Jen část statečných zájemců o prezidentský post žádalo občany, aby je do voleb vyslali. Jen dvěma se to povedlo. Ostatní mají podpisy senátorů, nebo poslanců.

Stanovisko Ministerstva vnitra na tiskové konferenci dne 25. 11. 2022:

Paní Nerudová 82 413 započtené podpisy, pan Pavel 81 083 započtené podpisy. Tito dva kandidáti byli registrování s tímto počtem podpisů. Ani u jednoho z nich nezaznělo, zda se MV zabývalo škrtnutými a neúplnými řádky, zda výše uvedená čísla jsou totožná s čísly, která kandidáti odevzdali při podání žádosti o registraci, zda tyto popisy byly podrobeny testu chybovosti a s jakým výsledkem. Pokud byla již při prvním testu chybovost pod 3 % u obou výše „preferovaných“ kandidátů, tak musím z vlastní zkušenosti sdělit: „STAL SE ZÁZRAK“. Každopádně všichni máme právo vědět, jak kontrolní testy proběhly a s jakým výsledkem. Přece i ZÁZRAK MÁ BÝT POPSÁN.

Ostatní kandidáti pan Březina odevzdal 69 511, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků započteno 64 850 podpisů – byl proveden kontrolní vzorek s chybovostí 27,224 % (více než 3 %) prováděl se druhý kontrolní vzorek 31,035 % – odsouhlaseno 45 894 relevantních popisů – kandidát vyřazen z registrace.  

Pan Diviš odevzdal 63 210 řádků, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků uznáno 61 438 podpisů. První kontrolní vzorek 17,847% chybovost, druhý kontrolní vzorek 19,765% chybovost. Uznáno 49 884 validních podpisů – kandidát vyřazen z registrace.

Pan Janeček odevzdal 74 208 podpisů, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků uznáno 71 828 podpisů, které byly podrobeny testu. První kontrolní test 33,494% chybovost, druhý kontrolní test 32,6% chybovost. Uznaných podpisů 48 091 – kandidát vyřazen z registrace.

Chce se mi věřit, že výše uvedení u Nejvyššího správního soudu zvítězí a budou do souboje o Hrad vráceni – budou dodatečně registrování. Ačkoliv se mohu domnívat, že bude vrácen jen jeden z nich, který nebude pro stávající favority voleb nebezpečný. Ať soud rozhodne jakkoliv, každého z nich poznamená pachuť tohoto neúspěchu na počátku náročného souboje.

Budou muset přemýšlet, kdo je vlastně svým neplatným podpisem podvedl. Agentura? Dobrovolník? Nebo ten, který se podepsal s vědomou chybou? Nebo je to vše úplně jinak?

 

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Praha, 27. 11. 2022

 

Parlamentní listy: Alena Vitásková: Oči pro pláč. Někteří kandidáti, sponzoři musí hledět jako „PUK“ | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran

Favoriti prezidentských voleb. Drahá reklama na nekvalitní výrobek.

By | Nezařazené

Rozhovor s Alenou Vitáskovou – nejčastěji kladené otázky podporovatelů – zveřejněno na Parlamentních listech a v zahraničních médiích.

 

 

  1. Čím jsou současné prezidentské volby charakteristické? Změnil se váš postoj k prezidentským volbám? Kdo je pro vás vhodný kandidát na post prezidenta?

Tyto prezidentské volby jsou příznačné prohlubující se krizi, rozhádanosti ve společnosti, strachem a restrikcemi nejen proti občanům, ale i nepohodlným kandidátům. Nepohodlní jsou označování za dezinformátory, či dokonce nějaké ruské trolly. Průběh voleb povede ještě k větší názorové atomizaci společnosti, k jejímu rozdělování. Očekávám demagogické výstupy obhajující neoliberalismus marxistického typu, který byl do naší země importován.

Svět prochází krizí, kdy se staré uspořádání bipolárního světa hroutí. Kdo z kandidátu bude tyto změny vnímat a jak se bude stavět k novým principům moderního vnímání multipolárního světa uvidíme v následujících týdnech.

Můj postoj k volbách se nezměnil. Jejich průběh sleduji a postoje jednotlivých kandidátu si vyhodnocuji. Skutečnost, že jsem nepodala registraci bylo pragmatické vyhodnocení mé pozice v těchto volbách. Bohužel mě občané svými podpisy nepodpořili, abych vstupovala do voleb se silným mandátem, tj. min. 100 tisíc podpisů, jak jsem od počátku požadovala a rovněž sdělila jako podmínku mé účasti ve volbách. Dosáhla jsem 64 643 podpisů (za které svým podporovatelům velmi děkuji). Nicméně masivní podpory občanů jsem nedosáhla. Údajně se báli podepsat. Silný občanský mandát byl rovněž podmínkou sponzorů pro financování mé kampaně.

V této chvíli je předčasné hovořit o vhodném kandidátovi. Očekávala jsem, že se poslední den registrace (8. 11. 2022) objeví skutečně výrazné osobnosti. Nestalo se tak. V té šedi kandidátů si v této chvíli nemohu vybrat „toho“ vhodného na post prezidenta. Uvidíme v průběhu času. Ale určitě vím, koho jako vhodného kandidáta na post prezidenta rozhodně nepovažuji.

 

  1. Dlouhodobě se v médiích hovoří o favoritovi voleb bývalém náčelníku NATO generálu Pavlovi. Co ho takto glorifikuje? Jsou to média, nebo konflikt na Ukrajině?

Pokud je kdokoliv favorizován tak dlouho dopředu, dokonce ještě dřív, než vůbec projevil zájem do voleb vstoupit, tak se musí každý soudný člověk zamyslet. Proč tomu tak je? Kdo, proč a jaký scénář pro tyto volby připravil?  Stejné to je u pana generála Pavla. Mělo by nás zajímat, kdo ho vyrobil a proč je médii tak prosazován. Připadá mi to jako drahá reklama na nekvalitní výrobek, který je bez reklamy téměř neprodejný. Anebo je to předem dlouhodobě připravovaný scénář viz. Slovensko? Kdy ve vhodném okamžiku pan Pavel odstoupí a předá pozici paní Nerudové – Čaputové.

Co se týká souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině, tak právě naopak. V čele státu by měl stát člověk netoužící po válce, ale v této těžké době spíše pacifista. Který bude tlumit válečné konflikty diplomatickými cestami. Role zkušeného vojáka je na jiném kolbišti než na Hradě.

 

  1. Průzkumy renomovaných agentur hovoří o výrazně horší současné hospodářské situaci v ČR v porovnání před rokem. Vysoké ceny energií, potravin, nevídaný schodek státního rozpočtu.

Současná vláda doposud neuplatnila účinnou strategii k nápravě. Ceny energií patří u nás k nejvyšším, dopad je na průmysl i domácnosti. Růst inflace, bankroty firem. Jak si vysvětlujete, že v průzkumech první trojku kandidátů drží více méně provládní liberální kandidáti?

Na prvních místech v průzkumech jsou kandidáti, které podpořila vláda, ale také občané. Ti, kteří sbírali podpisy (asi prostřednictvím agentur) získali opravdu úctyhodné množství. Na to, že se lidé „bojí“ podepsat, musím smeknout klobouk, je to opravdu velká občanská podpora. Paní Nerudová snad měla 81 tis. podpisů pan Pavel stejně… Je pravda, že já jsem sběr podpisů prostřednictvím agentury odmítla (mělo to stát cca 200,00 Kč za podpis, prý by mi dali i slevu….), nepovažovala jsem to za vypovídající podporu občanů, ale koupený podpis.

Z výše uvedeného vyplývá, že buďto se průzkumy přizpůsobují politickému přání vládnoucích stran, anebo jsou občané doslova dezorientováni. Obojí je velmi špatná zpráva pro naši společnost.

 

Jak premiér Fiala sdělil, když vyhlašoval podporu třem kandidátům na prezidenta, tak proti tzv. dezinformátorům, kteří budou kandidovat, se bude v průběhu voleb vláda ohrazovat. Já to považuji za politický zásah do průběhu voleb.

 

Myslím si, že občané tolik nevnímají, jak jsou karty rozdány. Budou volit ty, které budou nejvíce vidět, bez ohledu na to, co budou říkat. Budou hodnotit podle růstu preferencí v tzv. průzkumech. Či volit ty, kteří mají nejvíce procent v sázkových kancelářích. Tito kandidáti budou předurčení i k vítězství ve volbách.

Pro odlehčení k tomuto závažnému tématu doporučuji si přečíst moji knihu „Prezident“, která v těchto dnech vyšla a je v prodeji ve vybraných knihkupectvích a na e-shopu www.institut-av.eu (s mým podpisem). Protože i v těžké době je dobré mít veselou mysl.

 

  1. V září byla velká protivládní demonstrace na Václavském náměstí. Odstartovala celou řadu menších demonstrací. Vznikla řada nových seskupení, Česko na prvním místě, Národní rada obnovy, Zachráníš náš stát, Občanský parlament a další. V jednotlivých seskupeních vystupují odborníci a usilují o řešení současné krize. Myslíte, že byla pro ně podnětem vaše platforma „Energie není luxusní zboží“? Jak hodnotíte reálnost úspěchu jejich agendy? Mohou demonstracemi něco změnit?

 

Platformu „Energie není luxusní zboží“ jsem zakládala před rokem. Věřím, že tato platforma odstartovala nejen reálné požadavky na politiky, ale rovněž informovanost veřejnosti o skutečných důvodech energetické krize a také o tom, jak se dá mnoho napravit. Po ročním působení jsem toto seskupení opustila (bylo to počátkem listopadu letošního roku).

Osobně jsem ze své cesty nevybočila, ať již v oblasti energetiky, dodržování lidských práv, tak zájmu kandidovat v prezidentských volbách (do kterých mě občané nevyslali, ale není všem dnům konec), psát knihy. Jednoduše řečeno: „Pokračuji dál, ale s jinou karavanou.“

Nezapojila jsem se do žádných z výše uvedených seskupení odborníků a platforem, jak zachránit náš stát apod. Jsem názoru, že krizi lze řešit pouze dvěma způsoby. Politicky, nebo revolučně.

Já se přikláním k politickému řešení, např. prostřednictvím předčasných voleb. K úspěchu ve volbách potřebujete stabilní, názorově zralou stranu, jejíž lídr bude osobnost, nikoliv manipulátor s davem, populista, či oligarcha. Bude mít zkušenosti, kolem sebe lidi, kteří ho při první příležitosti nepodrazí. Prostě více „Apoštolů a méně Jidášů“.

Energetika, tak jak jsem problém dříve popsala, se stala pro mnohé populisty jakýmsi výtahem k zviditelnění.

Energetika, plynárenství bude rezonovat v naší společnosti, jako celá řada dalších problémů například v oblasti vodárenství, zemědělství, potravinářství, zdravotnictví, školství, hluboké inflace, nezaměstnanosti, nedostatků péče o seniory a třeba x druhů pohlaví rozkládající společnost morálně. Přeji všem odborníkům, a to nejen v oblasti energetiky, aby byli úspěšní a dosáhli všeobecného blaha v naší zemi. Jen si dovolím všechny tyto obětavce upozornit – v jednotě je síla, a vy jednotní nejste, proto nejste také nebezpeční.

Nechci, aby tato úspěšnost byla doprovázena jakýmsi „pražským majdanem“. Revoluce vynáší ty, kteří nakonec nebudou umět stát řídit a budeme tam, kde jsme nyní.

 

  1. Česká republika drží prvenství v pomoci Ukrajina na HDP země mezi evropskými státy. Posílá zbraně, což eskaluje konflikt. Považuje vláda tyto kroky jako hospodářskou příležitost pro Českou republiku? Nebo je to jen politické gesto v rámci českého předsednictví v EU, nebo vůči aliančním partnerům v NATO? Jaký prospěch to má pro Českou republiku?

 

Česká vláda svými rozhodnutími poškozuje zájmy České republiky. Opakovaně jsem se vyjádřila, že naše předsednictví v EU jsme mohli využít jako mediátor mezi Ruskem a Ukrajinou k ukončení konfliktu a zahájení mírových jednání. Zde bych viděla obrovské zviditelnění naší diplomacie, našich politiků celému světu. Zapsali bychom se do dějin jako mírotvorci, nikoliv jako váleční štváči.

Právě taková jednání by pro naši zemi mohla vytvořit vhodné podmínky pro celou řadu hospodářských a obchodních příležitostí při obnově poškozené Ukrajiny.

Každým dnem umírají nevinní lidé – na obou stranách, každý den probíhajícího konfliktu vede k neskutečným lidským tragédiím, k materiálním škodám.

Jako pacifistka jsem se trvale vyjadřovala k ukončení konfliktu a zahájení mírových jednání. Nyní použiji slova Alberta Einsteina: Mír se nemůže udržovat silou, ale pouze porozuměním.

 

  1. Jak vyhodnocujete deklarovanou solidární výměnu elektřiny a plynu v EU? K vytvoření solidární výměny vyzývá i místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Jaké jsou důsledky této solidarity na vývoj cen energií v ČR?

 

Uměle vytvořená hra na solidaritu, která vyhovuje jen někomu, nikoliv naši zemi. Nevím, jakou solidaritu paní Jourová prosazuje. Jestli to má být, že ČR dodá levnou elektřinu do Německa a přes burzu v Lipsku a obchodníky nakupuje drahou elektřinu pro své domácí spotřebitele? A solidárně nám pak Německo prodá plyn (možná i ruský) za mnohem vyšší ceny, než nakupuje… To přece není solidarita. Nebo to paní Jourová možná myslí tak, že ČR dodá levnou elektřinu svým domácím spotřebitelům a pak přebytek levně vyrobené elektřiny u nás dodá do Maďarska a Maďaři nám zase na oplátku dodají levnější plyn, který mají zajištěn na bázi dlouhodobých kontraktů s Ruskem?

Jak můžeme v poslední době sledovat, tak solidarita některých zemí EU se vyznačuje tím, že jednotlivé státy začaly chránit své vlastní zájmy, národní zájmy postavili na první místo. Pak teprve jsou někteří solidární s ostatními…. Například Německo postupuje vyloženě v zájmu záchrany svého hospodářství, průmyslu, domácnosti.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV, dne 20. 11. 2022

Rozhovor v PDF: ROZHOVOR k prezidentským volbám 20. 11. 2022

 

Rozhovor zveřejněný na Parlamentních listech: 

Kdo vyrobil generála Pavla? Drahá reklama na nekvalitní výrobek. Vitásková nahlédla do útrob prezidentské volby a promlouvá | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran

Sdělení Aleny Vitáskové k prezidentské volbě

By | Nezařazené

SDĚLENÍ

Aleny Vitáskové k prezidentské volbě

 

Sděluji, že jsem neobdržela 100 tisíc podpisů pod petiční archy, které jsem pro účast ve volbách požadovala.

Ke dni 7. 11. 2022 jsem obdržela 64 643 podpisů pod petiční archy. S tímto mandátem bych se zařadila do šedi ostatních kandidátů. Navíc znevýhodněna oproti těm, kteří mají podporu vlády, politických stran, odborů, oligarchických, zájmových a mediálních skupin.

Vysoká podpora občanů (100 tis. podpisů) byla pro mě měřítkem úspěšnosti v následujících volbách a rovněž podmínkou sponzorů pro financování mé kampaně.

Z výše uvedených důvodů nebudu podávat kandidátní listinu do prezidentských voleb 2023.

Děkuji všem, kteří se neobávali mě svým podpisem podpořit a od počátku jsem pro ně byla „jediná“. Bylo vás asi deset, patnáct procent ze všech. Děkuji všem, kteří mě v této části podpořili finančně.

Osobně se zaručuji, že petiční archy budou v těchto dnech skartovány, aby se nedostaly do nepovolaných rukou a nemohlo dojít k jejich zneužití

 

Ing. Alena Vitásková

Dne 8. 11. 2022

celé znění :

Sdělení

 

KDYŽ JE NĚKDO JEDINÝ, TAK MUSÍ……..

By | Nezařazené

 

V posledních dnech, před termínem podání registrace kandidátů do prezidentských voleb, jsem to nejednou slyšela. Opakovaně, že musím, že nesmím zklamat ty, kteří se mi podepsali pod petiční arch. Těm všem, kteří mě skutečně považovali za jediného kandidáta, kterého podpořili, nesmírně děkuji, vážím si toho.

Ale je nutné se podívat pravdě do očí. Těch, kteří mě skutečně považovali za jediného kandidáta je zhruba z celého počtu asi deset maximálně patnáct procent. Ti mi naopak nyní dávají podporu v mém nelehkém rozhodnutí, zda kandidaturu podat, či nikoliv. Právě oni jsou si vědomi, jak těžké bylo dosáhnout podpisu pod petiční arch, jak se lidé báli se podepsat, jak tvrdili, že mě neznají, anebo že je to nezajímá, anebo že jsem byla stíhána… a že mají jiné favority do prezidentských voleb.

S čistým srdcem přistupovali k mé podpoře jak jednotlivci, kteří podpisy sbírali intenzivně od února 2022, či moji zlatí „Špendlíci“, řada občanů, kteří posílali petiční archy i s jedním podpisem. Pro ty jsem byla skutečně od počátku jediným kandidátem… z celého srdce vám děkuji.

S touto skupinkou mých nejbližších jsme si vědomi, že jsem nedosáhla masivní podpory, která mi byla dříve občanskou veřejnosti přislíbena a která by zaručovala úspěch ve volbách.

Již na počátku jsem se rozhodla, že než potvrdím registraci do prezidentských voleb, ověřím si, zda skutečně tento silný mandát a masivní podporu u občanů mám. Forma sběru podpisů pod petiční archy (rozhodně bez Agentury) jednoznačně ověřila deklarovanou sílu občanské podpory. Tento průzkum, bez marketingových agentur, byl tím nejlepším. Mnou požadovaných 100 tisíc podpisů mělo potvrdit sílu občanské podpory, nebo naopak vyvrátit nereálná očekávání. Při extrémně silné podpoře bych měla dosáhnout 300 tisíc podpisů, já požadovala podstatně méně. Na silný občanský mandát byly navázány rovněž sponzorské dary, bez nichž je složité volby realizovat.

Je zásadní si připomenout, že pro velkou část mých podporovatelů, jsem od počátku nebyla jediným kandidátem, jak se v průběhu uplynulých měsíců ukázalo. Ať již to byli jednotliví občané, různá vlastenecká uskupení, členové hnutí, zájmových spolků, nově vznikajících stran. Sbírali podpisy s plným nasazením nejen pro mě, ale pro další své kandidáty (cca 3 – 5 – 8 kandidátů).  Mnozí z těchto kandidátů vystupovali na demonstracích, besedách, diskutovali o energetice, přestože o tom věděli dost málo. Jak se s oblibou říká „byli vidět“. Vůbec nepochybuji o tom, že získali dostatečnou podporu občanů a na zákonem danou hranici 50 tis. a více podpisů dosáhli. Nikdo z nich nepožadoval silný občanský mandát jako já, alespoň o tom nevím. Ti všichni se budou o prezidentský mandát ucházet. Takže určitě nejsem jediná, těchto kandidátu tam bude celá řada.

Nyní mi hromadně sdělujete, (vy, kteří jste podporovali sběrem podpisů řadu dalších kandidátu), že i pro vás jsem „jediná, a když je někdo jediný, tak musí!!“ Nebude to náhodou tím, že vaši kandidáti vypadli z kola? Takže nejsem jediná, ale prostě jsem vám zbyla. To jsem pak dobrá? Jak mám po této zkušenosti důvěřovat vaší následné podpoře v prezidentských volbách??? Jak mám důvěřovat vašim slibům??? Jak dlouho pro vás zůstanu jediná…? Obávám se, že vaše sliby budou dány za chvíli někomu jinému….

Vážení přátelé, občané, podnikatelé, vlastenci prostě všichni, kteří jste se podepsali pod můj petiční arch, vám všem bez rozdílu mnohokráte děkuji, vážím si vaší odvahy. Vážím si podpory dobrovolníků u petičních stánků, petičních míst, darů, opravdu z celého srdce děkuji.

Přestože to dnes není zrovna v kurzu, držet slovo, přísahat, plnit sliby, tak já jsem ze staré školy. Uznávám morální a mravní hodnoty.  Nikdy nic nevzdávám, sliby plním a slovo také dodržuji.

 

Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Dne 7. 11. 2022

 

 

Alena Vitásková ukončila činnost v platformě „Energie není luxusní zboží“, kterou založila

By | Nezařazené

 

 

 

„To ovšem neznamená, že bych se o energetiku přestala zajímat. Právě naopak.“

Je to rok, kdy jsem iniciovala při Institutu Aleny Vitáskové z. s. (IAV) platformu „Energie není luxusní zboží“. Vyzvala jsem v té době řadu odborníků, zda mají zájem společně zpracovat a definovat rizika blížící se energetické krize. Připravit informace a návrhy opatření nejen pro vládu, ale i zákonodárce. Energetická krize začala být viditelná pro spotřebitele (občany, podnikatele) v době, kdy začali krachovat obchodníci s energiemi (říjen 2021). To byl důvod, že jsem již neotálela a odborníky sezvala ke společné práci. Někteří z nich můj návrh přijali, někteří s poděkováním odmítli. Ti z nich, kteří moji nabídku na spolupráci přijali byli Vladimír Štěpán, Ivan Noveský, Hynek Beran, Pavel Janečka, Jiří Chvojka, Vladimír Vlk. Naše návrhy na zmírnění dopadu energetické krize na občany, podnikatele jsme předkládali, jak končící vládě Andreje Babiše, tak vládě Petra Fialy. Bez zájmu k řešení….

„Energie není luxusní zboží“ se stala „značkou a tématem“ pro některé politiky, politické subjekty právě v období voleb. „Hodilo se to“. Tím to z velké části končilo. Konkrétní účinná opatření nebyla zodpovědnými politiky a institucemi přijata.

Členové naší skupiny, samostatně, nebo společně informovali občanskou veřejnost o situaci v energetice nejen prostřednictvím médií, ale i na různých besedách, konferencích, dokonce někteří i na demonstracích.

V těchto dnech komplexně přehodnocuji moji dosavadní angažovanost a s tím související účast ve skupině „Energie není luxusní zboží“. Osobně jsem se seznámila, že u nemalé části občanské veřejnosti a podnikatelského sektoru v této chvíli nerezonuje problematika energetické krize tak silně, aby se o důvody a možné kroky k nápravě dostatečně zajímali a nápravu nekompromisně vyžadovali. Se stávajícím vývojem se někteří smířili a forma dotací, nebo různých sociálních dávek jim možná vyhovuje. Jiní rezignovali, nevěří politikům. Jiní uzavírají své provozy, nebo stěhují výrobu do zahraničí. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný, přesto vláda situaci neřeší a poslanci to tolerují.

Z výše uvedených důvodů jsem se rozhodla ukončit moji činnost v platformě „Energie není luxusní zboží“. Svým kolegům jsem své rozhodnutí oznámila 4. 11. 2022. Výsledky činnosti nejsou adekvátní vynaloženému úsilí, které jsem problematice věnovala.

Energetice a plynárenství se budu i nadále věnovat. V jiné formě a s měřitelnými výsledky pro společnost.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Dne 6. 11. 2022

 

 

 

„To ovšem neznamená, že bych se o energetiku přestala zajímat. Právě naopak.“

Je to rok, kdy jsem iniciovala při Institutu Aleny Vitáskové z. s. (IAV) platformu „Energie není luxusní zboží“. Vyzvala jsem v té době řadu odborníků, zda mají zájem společně zpracovat a definovat rizika blížící se energetické krize. Připravit informace a návrhy opatření nejen pro vládu, ale i zákonodárce. Energetická krize začala být viditelná pro spotřebitele (občany, podnikatele) v době, kdy začali krachovat obchodníci s energiemi (říjen 2021). To byl důvod, že jsem již neotálela a odborníky sezvala ke společné práci. Někteří z nich můj návrh přijali, někteří s poděkováním odmítli. Ti z nich, kteří moji nabídku na spolupráci přijali byli Vladimír Štěpán, Ivan Noveský, Hynek Beran, Pavel Janečka, Jiří Chvojka, Vladimír Vlk. Naše návrhy na zmírnění dopadu energetické krize na občany, podnikatele jsme předkládali, jak končící vládě Andreje Babiše, tak vládě Petra Fialy. Bez zájmu k řešení….

„Energie není luxusní zboží“ se stala „značkou a tématem“ pro některé politiky, politické subjekty právě v období voleb. „Hodilo se to“. Tím to z velké části končilo. Konkrétní účinná opatření nebyla zodpovědnými politiky a institucemi přijata.

Členové naší skupiny, samostatně, nebo společně informovali občanskou veřejnost o situaci v energetice nejen prostřednictvím médií, ale i na různých besedách, konferencích, dokonce někteří i na demonstracích.

V těchto dnech komplexně přehodnocuji moji dosavadní angažovanost a s tím související účast ve skupině „Energie není luxusní zboží“. Osobně jsem se seznámila, že u nemalé části občanské veřejnosti a podnikatelského sektoru v této chvíli nerezonuje problematika energetické krize tak silně, aby se o důvody a možné kroky k nápravě dostatečně zajímali a nápravu nekompromisně vyžadovali. Se stávajícím vývojem se někteří smířili a forma dotací, nebo různých sociálních dávek jim možná vyhovuje. Jiní rezignovali, nevěří politikům. Jiní uzavírají své provozy, nebo stěhují výrobu do zahraničí. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný, přesto vláda situaci neřeší a poslanci to tolerují.

Z výše uvedených důvodů jsem se rozhodla ukončit moji činnost v platformě „Energie není luxusní zboží“. Svým kolegům jsem své rozhodnutí oznámila 4. 11. 2022. Výsledky činnosti nejsou adekvátní vynaloženému úsilí, které jsem problematice věnovala.

Energetice a plynárenství se budu i nadále věnovat. V jiné formě a s měřitelnými výsledky pro společnost.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Dne 6. 11. 2022

 

Zmírnění dopadů energetické krize – odpověděl jen tehdejší ministr Havlíček

By | Nezařazené

Bude to rok, kdy byla založena pracovní skupina „Energie není luxusní zboží“, která vznikla u Institutu Aleny Vitáskové.

Prvně jsme v prosinci 2021 žádali tehdejšího premiéra Andreje Babiše o zahájení kroků k zmírnění dopadů neodvratné energetické krize.

Viz přiložený dopis.

dopis_predseda-Energetika není luxusní zboží (2)

Odpověď na tento dopis jsme obdrželi v níže uvedeném znění od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka

viz přiložený dopis

odpověd – Havlicek – Energie není luxus

Na následné návrhy, které byly zasílány kompetentním a odpovědným státní institucím již nikdo neodpověděl.